Prechádzať
Košík
K doprave zadarmo chýba €50,00

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

Synergická súhra medzi vitamínmi D3 a K2

Synergická súhra medzi vitamínmi D3 a K2

Každý zvlášť má v tele rad významných funkcií. Čo sa týka mineralizácie kostí a prevencie kardiovaskulárnych chorôb, pôsobí však synergicky. Dohromady tvorí maximálne účinné a silné kombo, než každý zvlášť. Dokonca sa špekuluje o tom, že liečba osteoporózy sa bez kombinácie týchto dvoch vitamínov nezaobíde. Reč je o silnom vitamínové tandeme K2 a D3.

Vitamín D3 je významným nutrientom a úplný esenciálny regulátor metabolizmu vápnika (i fosforu) v tele. Okrem toho na vitamíne D stojí náš imunitný systém, a to ako vrodenej tak získanej imunity, lebo aktivuje tvorbu ochranných protilátok proti baktériám a vírusom. Chráni nás pred radom infekcií, respiračných porúch, civilizačnými ochoreniami a jeho nedostatok je spájaný aj s autoimunitnými ochoreniami.

"Na vitamíne D stojí náš imunitný systém, a to ako vrodenej tak získanej imunity."

V prípade vitamínu K si dala veda načas a dlhú dobu boli jednotlivé formy a ich funkcie v organizme zlučované. Dnes už je jasné, že každá z nich hrá v organizme veľmi dôležitú, ale rozdielnu úlohu.

 

Ktorá forma vitamínu K súvisí so správnou mineralizáciou kostí? 

Kým K1 je zapojený do kaskády zrážania krvi, K2 významne ovplyvňuje zloženie kostnej matrix. Smeruje molekuly vápnika až do kostí, poprípade zubov a zabraňuje tak ich hromadeniu na nesprávnych miestach v tele ako sú cievy, obličky, a ďalšie mäkké tkanivá, kde by postupom času spôsobili značné problémy.

Vitamín K2 MK7 je pre organizmus najlepšia možná využiteľná forma. Je ľahko vstrebateľná a oproti iným formám (napr. MK4) zostáva v krvi prítomná najdlhšiu dobu. Viac si o vitamíne K2 môžete prečítať v samostatnom článku. Navyše je to práve tá, ktorá pomáha dopraviť vápnik do kostí a súčasne zabraňuje jeho hromadeniu ukladaniu v cievach. 

Ako fungujú vitamín D3, K2 a vápnik?

 Veľmi jednoducho povedané - pre zdravé a silné kosti je potreba dostatočne množstvo vápnika. Aj napriek nadmernému príjmu sa nám ale do tela vápnik nevstrebe bez vitamínu D3. A aby sa vápnik skutočne dostal až do kostí alebo zubov je potreba, aby do hry vstúpil ešte vitamín K2. Spoločne podporujú zdravé a silné kosti a sú nezastupiteľnými článkami v zachovaní zdravých ciev a srdca. V období rastu a vývoja vyrovnávajú prípadný nadbytok vápnika. Pri zvýšenej konzumácii mliečnych výrobkov zaisťujú plné využitie v prospech organizmu a jeho správnu distribúciu.

Metabolismus vápníku - v kostech je ho potřeba, v cévách může škodit

Osteokalcin je protein, který je syntetizován kostními buňkami a podílí se významně na mineralizaci kosti, respektive zajišťuje vazbu vápníku na kost. Produkce osteokalcinu je stimulována vitamínem D3 a k jeho aktivaci je zase zapotřebí vitamínu K2.

Čo sa stane, ak by sme riešili nedostatok vápnika užívaním vitamínu D3? 

Áno, dosiahli by sme väčšiu dostupnosti vápnika pre telo a zvýšenej tvorby K-dependentných proteínov. Bez ich aktivácie však nie sú schopné vápnik nadviazať na svoju molekulu a stráca na význame. Nedostane sa nám tak benefitov, ktoré vitamín D3 v tejto funkcii môže poskytnúť. Okrem toho, vďaka vitamínu D3 sa nám lepšie vstrebe vápnik, ktorý sa však nemôže ukladať do kosti, hromadí sa v krvi a môže zapríčiniť rad komplikácií, najmä potom jeho ukladanie v cievach. A všetko sa môže naopak otočiť v náš neprospech. Ak sa rozhodneme zvýšiť príjem vitamínu D, potom je takmer nevyhnutné užívať ho spolu s vitamínom K2. Ide o približne 50 mcg K2 na každých 1000 jednotiek vitamínu D. Kombinácia K2 a D3 je dôležitá nielen pre správny vývoj kostí a zubov, prevenciu osteoporózy, ale aj pre prevenciu srdcovo-cievnych ochorení.0 komentáre

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.