Prechádzať
Košík
K doprave zadarmo chýba €50,00

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

Čo je vitamín D - vitamín alebo hormon?

Čo je vitamín D - vitamín alebo hormon?

Ako je to vlastne s vitamínom D - je to skôr vitamín alebo hormón? A aká forma je pre ľudské telo najvýhodnejšia?

Antirachitický vitamín, slnečný vitamín, vitamín vitality v starobe ... iste budeme počuť mnoho ďalších názvov pre vitamín D. V podstate sa jedná o skupinu steroidných látok - kalciferoly. Môžeme ich prijímať v troch formách - zo slnka, z potravy a ako doplnok stravy.

Aká forma vitamínu D je najúčinnejšia?

Zo slnka prijímame vitamín D3 (cholekalciferol), ktorý vzniká pod kožou z cholesterolu pôsobením ultrafialového žiarenia. Môže byť ale tiež privádzaný potravou, lebo ho obsahujú niektoré ryby (veľmi však záleží v akých podmienkach ryba žije). Rastlinného pôvodu potom je vitamín D2 (ergokalciferol). Vyskytuje sa však len v obmedzenom množstve potravín, ako sú napríklad huby. Živočíšna aj rastlinná forma vitamínu D musí prejsť najprv tráviacim traktom, kde sa znehodnotí až 50%. 

Forma D3 po stránke biologickej aktivity je 3x - 10x účinnejšia ako forma D2, pretože jej metabolit zotrváva v sére dlhšie a pomalšie podlieha degradácii. Preto je táto forma pre človeka najvýznamnejšia. Ak sa rozhodujeme pre suplementáciu, potom určite siahnuť po forme D3 a v kombinácii s K2. Tieto dva nutrienty pracujú synergicky.

Obe formy, D2 aj D3, sú neaktívne prekurzory alebo ak chcete prohormóny a musia byť organizmom premenené najprv v pečeni, následne v obličkách na aktívnu formu. Konečnú látkou je potom steroidný hormón kalcitriol, ktorý zastáva rad významných funkcií v našom tele. Opäť je tu pre telo výhodnejšie forma D3, pretože nie je pre telo tak náročná pre prestavanie na aktívnu formu.

 

Aké sú základné funkcie vitamínu D?

To, že je vitamín D je esenciálne dôležitý pre zdravie zubov a kostí, je všeobecne známe. Pre prevenciu a liečbu je dôležitý vápnik a na jeho správne vstrebávanie je dôležité mať dostatok vitamínu D. Vitamín D (presnejšie jeho aktívne metabolity) ovplyvňuje kalcium-fosfátový metabolizmus a zvyšuje vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva. Vďaka tomuto mechanizmu sa dá predchádzať detskej krivici, u dospelých potom osteomalácii a osteoporóze. Okrem kostí ovplyvňuje tiež normálnu funkciu svalového tkaniva, pretože pôsobí na receptory svalových buniek. Preto je znížená hladina vitamínu D rizikovým faktorom pre seniorskú populáciu. Pokles svalovej sily (prevažne antigravitačných svalov dolných končatín, ktoré majú význam pre udržiavanie rovnováhy a stability) jednak môže zapríčiniť jednoduchší pád a zlá mineralizácia kostí fraktúru.

Pôsobenie na bunkovej úrovni

Vo väčšine našich tkanív a buniek sa nachádza receptor pre vitamín D, čo poukazuje na jeho význam (dokonca si niektoré dokážu zmeniť jeho neaktívnu formu na "supervýkonný" aktívny kalciferol). Všetky bunky majú pôvod v základnej materskej bunke, ktorá je následne premenená na jednotlivé typy buniek podľa potreby tela. Vitamín D priamo alebo nepriamo ovplyvňuje reguláciu tejto bunkovej diferenciácie a zánik nepotrebných alebo opotrebovaných buniek. Patrí medzi nutrienty významne ovplyvňujúce správnu funkciu imunitného systému. Dlhodobý nedostatok je spojený s vyššou náchylnosťou k tzv. Akútnym respiračným infekciám a chrípke. Prispieva tiež k normálnemu stavu kože a slizníc, pretože tieto typy buniek prechádza neustálou obmenou. 

Vitamín D nás môže tiež dobre naladiť. Určite poznáme tú pozitívnu silu a energiu, ktorú máme keď vyjde slnko. Jeden z dôvodov je práve tvoriaci sa vitamín D.

Nedostatkom vitamínu D trpí veľká časť populácie, čo môže spôsobiť?

Deficit vitamínu D je veľmi intenzívne skúmaný v súvislosti s autoimunitnými poruchami ako Crohnova choroba, reumatoidná artritída a poruchami štítnej žľazy, kde sa môže uplatňovať jeho protizápalový efekt. Prebiehajú tiež výskumy a možná spojitosť s deficitom vitamínu D a prejavom niektorých nádorových ochorení, vysokým krvným tlakom, zlyhaní srdca, cukrovkou I. a II. typu alebo ochoreniami infekčného pôvodu ako tuberkulóza.0 komentáre

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.