Prechádzať
Košík
K doprave zadarmo chýba €50,00

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

Ako poznám, že potrebujem doplniť horčík a zinok?

Ako poznám, že potrebujem doplniť horčík a zinok?

Koľkokrát sa cítime byť unavení hneď po prebudení. Dôvodom môže byť nedostatok spánku, náročný tréning, ale aj chronický stres. Všetko je v našom tele prepojené a únava, problémy so spánkom a nesústredenosť počas dňa môžu mať rôzne príčiny. Väčšinou, je to ale prejav určitej dysbalancie a nedostatku niektorých esenciálnych živín v tele. Ako spolu súvisia stres, únava a deficit niektorých minerálov?

Žiadna látka v organizme nepôsobí izolovane, ale spoločne sa zapájajú do fyziologických pochodov, vzájomne sa ovplyvňujú alebo umožňujú aktiváciu iných látok. A tak aj najmenší deficit nejakého stopového prvku celý proces naruší. 

Fyzicky a psychicky náročné situácie nám spotrebúvajú dôležité minerály

Zinok a horčík sú esenciálne minerály zasahujúce do radu funkcií v tele, vrátane výroby energie umožňujúce činnosť svalov, mozgu a celkového fungovania fyziologických pochodov. Zvýšené nároky nútia organizmus pracovať na vyššie obrátky. Emočné vypätie, dlhodobé vystavenie stresovým situáciám alebo fyzická námaha si žiadajú viac energie, a teda aj väčší prísun minerálnych stopových látok, aby bol zaistený chod metabolických procesov. 

V tele nie je jediná bunka, ktorá by ku svojej činnosti nevyžadovala horčík alebo zinok. Na druhú stranu telo nemá zásobné miesto, kam by mohlo siahnuť po týchto mineráloch v prípade zvýšenej potreby a nedostatku. Sme teda odkázaní na pravidelný prísun z vonkajších zdrojov. Ak sa nám dlhodobo tieto látky vo zvýšenom množstve odčerpávajú a navyše sa nám ich nedostáva v potrebnom množstve stravou, je narušená homeostáza a niektoré pochody v tele sú spomalené. Dalo by sa povedať, že telo pracuje na dlh. Táto nerovnováha sa časom niekde prejaví, či už chýbajúcou energiou alebo únavou. Pri dlhodobom deficitu potom môže byť začiatkom série chronických ťažkostí.

Zinok a horčík všeobecne patrí medzi minerály deficitné. Rada prieskumov naprieč populáciou zistila, že často nepokryje ani odporúčané minimálne denné množstvo (konkrétne u horčíka sa odhaduje, že Česi prijmú zhruba o 20% menej, ako je odporúčaná denná dávka). Ak nedokážeme zabezpečiť ani základné potreby organizmu, ako potom môžeme uspokojiť zvýšené nároky na príjem, či už je to z dôvodu športových aktivít, pracovného vypätia alebo stresu? Treba podotknúť, že stres je jedným z najväčších zlodejov minerálnych látok a dnes už bežnou súčasťou každodenného hektického života. 

Aj napriek tomu, že by sme sa sústredili na zdravo zostavený jedálny lístok, môže naše telo nutrične strádať. Tabuľkový obsah minerálnych látok v potravinách dnes už vôbec nemusí zodpovedať skutočnosti. A nakoniec záleží tiež na tom, koľko z prijatých látok naše telo skutočne vstrebe. Biologická dostupnosť horčíka aj zinku môže byť totiž znížená ďalšími látkami obsiahnutými v strave a alebo zlým fungovaním tráviaceho aparátu.

Vzťah medzi nedostatkom zinku a horčíka a stresom 

Horčík a zinok môžu minimalizovať vplyv stresových situácií na organizmus a hrajú významnú úlohu v emocionálnej rovnováhe. Oba minerály zvyšujú hladinu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA).

GABA je aminokyselina prirodzene produkovaná v mozgu. Funguje ako neurotransmiter uľahčujúci komunikáciu medzi mozgovými bunkami. Znižuje aktivitu neurónov v mozgu a v centrálnej nervovej sústave a uvádza tak telo a myseľ do kľudnejšieho a vyrovnanejšieho stavu, uľavuje od bolesti a stresu. Mnoho liekov ako napríklad anestetiká alebo antidepresíva interagujú s GABA a s jej receptormi v mozgu a menia ich funkciu k dosiahnutiu účinkov ako relaxácia, úľava od bolesti, redukcia stresu alebo úzkosti. Zinok a horčík sú prírodnými doplnkami, ktoré fungujú na podobnom princípe a významne tak môžu prispieť k duševnej a fyzickej rovnováhe tela. Horčík má navyše relaxačný účinok na naše svaly, stiahnuté cievy i črevnú stenu, čím tiež pomáha znižovať negatívne dopady stresových situácií v tele.

Ako spoznám, že potrebujem doplniť horčík a zinok? 

Dôvodom nedostatku oboch minerálov je dnešný priemyselný spôsob spracovania potravín a množstvo polotovarov, poľnohospodárska pôda chudobná na minerály, konzumácia alkoholu aj radu liekov, ktoré nám znižujú hladiny nutrientov v tele. Zinok i horčík sú tiež vo veľkom množstve spotrebované organizmom počas vysokej fyzickej i psychickej záťaže. Oba minerály sú prevažne intracelulárne, preto nám meranie z krvi moc nepovie o skutočnej hladine v tele a deficit môže byť ťažko diagnostikovateľný. O suplementácii by tak mal premýšľať každý, kto prechádza náročným obdobím, pravidelne športuje alebo je dlhodobo vystavený stresu. Najmä to platí, ak pozorujeme jeden alebo viac prejavov nedostatku niektorej z týchto látok. 

Mierny nedostatok zinku sa môže prejaviť vyššou náchylnosťou k infekčným ochoreniam, zlým hojením drobných poranení, bielymi škvrnami na nechtoch alebo zlou kvalitou vlasov. Prvými známkou nedostatku môže byť tiež zníženie apetítu, strata chuti a čuchu, zníženou schopnosťou učiť sa a celkového poklesu mentálneho výkonu. Zinok má vplyv na reprodukčný systém, u detí tak môže nedostatok spôsobiť oneskorený vývoj a u mužov môže narušiť plodnosť. Vyššie dávky zinku nie sú toxické, ale môžu znížiť hladiny iných minerálov, najmä potom medi. Preto je dobré pri suplementácii zinku zamerať sa aj na meď.

Prvými prejavy nedostatku alebo určitej dysbalancie horčíka v tele môžu byť občasné svalové kŕče, únava alebo klasický tik očného viečka. Silnejšími prejavmi potom je časté mravčenie v končatinách, kŕče, zápcha, nespavosť, nepokojný spánok a celkový stav určitej nepohody a nepokoja. Horčík zohráva úlohu v toľkých významných fyziologických funkciách, že jeho dlhodobý nedostatok môže mať celý rad akútnych i chronických dôsledkov. 

Skladom

Od

 0 komentáre

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.