Prechádzať
Košík
K doprave zadarmo chýba €65,00 na zaplatenie pre dopravu zadarmo

+420 910 920 516 Po - Pia (9:00 - 17:00)

+420 910 920 516 Po - Pia (9:00 - 17:00)

Horčík a jeho funkcie v ľudskom tele

Horčík a jeho funkcie v ľudskom tele

Trápi vás únava cez deň, ste často nervózni, či občas bez dôvodu mávate kŕče? Je tak pravdepodobné, že máte v tele nedostatok horčíka. Bez neho totiž zdraví byť nemôžeme. Keď v telu dochádza k deficitu tohto životne dôležitého minerálu, vyššie uvedené problémy na seba nenechajú dlho čakať. Čo je ale presne horčík a akú má funkciu v našom tele, preberieme v článku.

Čo sa v článku dozviete?:

  1. Významný prvok, napriek tomu deficitný minerál?
  2. Horčík - ochranca zdravých zubov a kostí
  3. Horčík a enzymatické reakcie
  4. Horčík - relaxačný minerál
  5. Horčík a jeho význam pre naše srdce

Významný prvok, napriek tomu deficitný minerál?

Horčík je síce obsiahnutý v pomerne veľkom počte potravín a zdá sa, že je ľahké ho získať, opak je ale pravdou. Prijaté množstvo nemusí zodpovedať hodnotám, ktoré naše telo vo finále skutočne vstrebe. Tento proces je totiž ovplyvňovaný celým radom faktorov.

Počuli ste už niekedy o antiživinách? Tie totiž môžu taktiež zabrániť vstrebávaniu určitých živín. Je to spôsobené zlúčeninou, nazývanou kyselina fytová, ktorá sa nachádza napríklad v celozrnných produktoch alebo strukovinách, ďalej hrubá vláknina, voľný tuk, fosfáty, cukor alebo niektoré minerálne látky s ktorými horčík interaguje (ako napríklad vápnik), môžu jeho biologickú dostupnosť znížiť.

Ďalší vplyv na stav horčíka v tele majú fyzická (napr. tehotenstvo, šport) a psychická (napr. stres, úzkosť) záťaž organizmu alebo nadmerné dávky alkoholu. Všetky tieto faktory významne vyčerpávajú zásoby tejto životodarnej látky.

Aké sú najviac deficitné mikronutrienty a kto a prečo najmä trpia ich nedostatkom, si môžete vypočuť v našom podcaste #01.

Horčík - ochranca zdravých zubov a kostí

V dospelom organizme sa nachádza okolo 20 – 30 gramov horčíka. Nadpolovičná väčšina, približne 60% sa nachádza v kostiach, kde je pripravený ako pohotová zásoba a podieľa sa na správnej mineralizácii kostí a zubov. Vyskytuje sa tu predovšetkým ako komplex spoločne s vápnikom a fosforom. Preto nedostatok horčíka spôsobuje nadmernú stratu kostnej hmoty.

Ďalšia časť horčíka, približne 40%, sa nachádza vo svaloch (hlavne srdcovej a kostrovej svalovine), kde sa podieľa na mechanizme kontrakcie a relaxácie svalu. Zvyšok pripadá na ďalšie orgány tela.

Horčík a enzymatické reakcie

Každá bunka v našom tele má nejakú špecifickú funkciu, v ktorej participuje aj horčík. Väčšina horčíka sa nachádza práve vo vnútri našich buniek, kde ovplyvňuje celý rad enzymatických reakcií.

Je vedecky dokázané, že sa podieľa minimálne na 300 reakciách v ľudskom organizme. Pôsobí ako aktivátor mnohých enzýmov, a to predovšetkým tých, podieľajúcich sa na energetickom metabolizme. Horčík totiž napomáha pri premene všetkých troch základných živín – bielkovín, tukov, sacharidov. Pomáha vytvárať a upravovať DNA a RNA, základnú genetickú informáciu nášho tela. Je to prvok, ktorý blokuje vápnikové kanály, zamedzuje tým vstup vápnika do bunky a tým znižuje nervosvalovú dráždivosť.

Predstavte si, len na to, aby sme mohli ohnúť prst, je potreba horčíka na tvorbu mozgových peptidov a dôležitého neurotransmiteru acetylcholínu, na to, aby sa svaly mohli po kontrakcii znovu uvoľniť a na to, aby sa nervový vzruch dostal z mozgu až k prstu, ktorý sa ohne. A to nie sú zďaleka všetky funkcie, ktoré nejako ovplyvnia.

Horčík - relaxačný minerál

Významnou funkciou horčíka je regulácia nervovej a svalovej činnosti. Tým, že udržuje vápnik mimo priestoru buniek, chráni nervový systém proti "predráždeniu" a zamedzuje tak kŕčom a zášklbom. Jedným z príznakov nedostatku horčíka v tele, ktorý môžeme na sebe pozorovať, je napríklad kŕč v lýtku, „mravčenie“ v končatinách alebo tras očného viečka.

Horčík zmierňuje nervovú podráždenosť a nadmernú energiu, ktorá v prvom rade vedie k únave. Keď je hladina horčíka človeka pod normou, nervy nie sú schopné kontrolovať funkcie ako napr. pohyb svalov, dýchanie, či duševné procesy.

Doplnením horčíka vrátime nášmu telu fyziologickú rovnováhu, uvedieme ho do pokojného stavu a zároveň mu vlejeme novú energiu.

Hořčík a jeho význam pro naše srdce

Horčík má tiež ochranný vplyv na kardiovaskulárny systém. Pomáha rozširovať cievy a podieľa sa na udržiavaní normálneho srdcového rytmu. Optimálne množstvo v krvi zaisťuje správnu krvnú cirkuláciu a zabraňuje vzniku trombóz a infarktov. Hrá svoju rolu aj pri zrážaní krvi. Horčík tiež ovplyvňuje hladinu cholesterolu tým, že inhibuje pôsobenie kľúčového enzýmu pre jeho syntézu. Dá sa povedať, že udržuje cholesterol v rovnováhe - blokuje jeho syntézu, keď je ho nadbytok alebo naopak zrýchľuje tvorbu, keď je ho nedostatok.

Uvoľnením a rozšírením krvných ciev a stiahnutých svalov môže tiež predchádzať nepríjemným bolestiam hlavy a migréne.0 komentáre

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.