Prechádzať
Košík
K doprave zadarmo chýba €50,00

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

+420 608 190 540 Po - Pia (8:00 - 16:00)

Zinek a jeho funkcie

Zinek a jeho funkcie

V ľudskom organizme sa nachádza len veľmi malá koncentrácia (približně 2g), ale je životne dôležitý pre všetky biochemické a fyziologické funkcie. Vďaka špecifickým fyzikálnym a chemickým vlastnostiam, ktoré spájajú väčšinu z nich, sú jedným z "najviacvšadeprítomných" živín nielen v ľudskom tele, ale aj medzi ostatnými živočíchmi a rastlinami a hrajú dôležitú rolu v ich metabolizme.

Je esenciálnym prvkom pre všetky formy života, vzhľadom na významné úlohy v procese génovej expresie, bunečného delenia, replikácie a vývoja buniek. Je súčasťou alebo aktivátorom celého radu enzýmov. Telo potrebuje správnu syntézu bielkovín a DNA a prispieva k správnemu metabolizmu kyselín a zásad, sacharidov a mastných kyselín.

Zinok a imunita

Má významný vplyv na špecifickú a nešpecifickú odozvu imunity. Imunitný systém potrebuje zinok pre svoje správne fungovanie. Pomáha organizmu zvyšovať odolnosť voči patogénom a bojovať s baktériami a vírusmi.

Zinok a zdravé kosti

Zinok je v stopovom množstve vo všetkých bunkách organizmu, ale vačšia časť v tele sa nachádza v kostiach. Najmä počas tehotenstva, kojenia a v období rastu je v dostatočnom množstve nevyhnutný pre správny rast, rozvoj a formovanie kostí, ale tiež pri zlomeninách a ako prevencia osteoporózy (spoločne s ďalšími pomocníkmi pre zdravé kosti vápnikom, fosforom, horčíkom, kremíkom, ..). Pomáha napríklad k uchovaniu vápniku v kostiach.

Zinok a jeho vplyv na vlasy, nechty a pokožku

Zinok je jednoznačne minerál krásy, pretože hrá svoju úlohu pri udržiavaní zdravých vlasov a nechtov. Pôsobí ako antioxidant zmierňujúci starnúce procesy a zúčastňuje sa regenerácie buniek. Stimuluje regeneráciu a má schopnosť urýchliť hojenie rán, jaziev, vredov a likvidovať prakticky všetky kožné defekty. Často sa používajú pri liečbe lupénky, akné a rôznych ekzémov. Už v minulosti sa používal tento kovový prvok v lekárstve na zmiernenie svrbenia, urýchlenie liečby rôznych poranení kože, ale aj ako účinný liek na pálenie očí a iných očných problémov.

Ovplyvňuje vnímanie chuti a vône, jeho nedostatok sa môže prejaviť najmä v prvých 3 mesiacoch tehotenstva citlivosťou na pachy. Často sa používa aj pri nechutenstve, pretože prevažujú chuťovou ostrosťou a povzbudzuje chuť k jedlu. Nechutenstvo môže naopak tiež poukazovať na deficit tohto minerálu. 

Zinok a imunita

Má významný vplyv na špecifickú aj nešpecifickú odozvu imunity. Imunitný systém potrebuje zinok pre svoje správne fungovanie. Pomáha organizmu zvyšovať odolnosť voči patogénom a bojovať s baktériami a vírusmi.

Zinok a testosterón

Pre muža je ten najdôležitejší výživový doplnok, pretože pomáha udržať hladinu testosterónu v krvi a prispieva k normálnej plodnosti a reprodukcii. Dôležitý je tiež vo fázi vývoja pohlavných orgánov.

Ako poznám, že mám nedostatok zinku?

Prejavy prípadného deficitu zinku v tele sú dostatočne nešpecifické, preto nie je pre laika mnohokrát ľahké rozpoznať ich príčinu. Môžete ísť napríklad o poruchy čuchu alebo chuti, nechutenstvo, pomalé hojenie rán, depresívne nálady, únavu, zníženie imunity, strata vlasov. Často môže nastať zhoršovanie kvality vlasov, nechtov a kože. Pokožka je veľmi hrubá, suchá, zapálená a miestami sa tvoria drobné prasklinky alebo pľuzgiere. Na nedostatok si musíme pamätať u detí, ktoré trpia nechutenstvom a sú často choré. V období dospievania má jeho deficit vplyv na poruchy rastu a vývoje.0 komentáre

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.