Význam výživy pre rast a vývoj detí

12.5.2025

Články

Význam výživy pre rast a vývoj detí

Výživa v detskom veku predstavuje jeden z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich nielen aktuálny zdravotný stav, ale aj dlhodobé zdravie a kvalitu života v dospelosti. Optimálny príjem energie a všetkých potrebných živín – makroživín (bielkoviny, tuky, sacharidy) aj mikroživín (vitamíny, minerálne látky) – je kľúčový pre zdravý fyzický rast, vývoj orgánov, vrátane mozgu, a podporu kognitívnych funkcií. O vplyve výživy v raných fázach života na budúce zdravie človeka pojednáva tzv. nutričné programovanie. Odborníci sa zhodujú, že výživa v prvých 1000 dňoch života dieťaťa zohráva zásadnú úlohu pre jeho budúce zdravie. [1]

Nedostatok určitých živín v kritických obdobiach vývoja môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Napríklad nedostatok vitamínu D môže spôsobiť abnormálny vývoj kostí, zatiaľ čo deficity jódu, železa, či zinku sú spájané s narušením kognitívneho vývoja a nižším inteligenčným kvocientom. Najmä u detí je preto kľúčové zamerať sa na kvalitu stravy a špecifické nutričné potreby v rôznych fázach ich vývoja.

 

Čo sa v tomto článku dozviete?

  1. Kvalitný jedálniček = základ zdravia
  2. Základná suplementácia pre deti
  3. Záver
  4. Čo si z článku odniesť?



Kvalitný jedálniček = základ zdravia

Základným princípom by malo byť tzv. "food first" - čiže snaha o zabezpečenie potrebných živín primárne z prirodzených potravín. Zdravie by teda malo vychádzať v prvom rade z kvalitného jedálnička, a to nielen u detí. Zdravý tanier by mal zahŕňať dostatok zeleniny, ovocia, kvalitné bielkoviny, nesprocesované sacharidy a zdravé tuky.

Viac o optimálnej výžive detí si môžete vypočuť v našom 25. podcaste s Jakubom Přibylom, výživovým špecialistom a produktovým vývojárom Trime.

 

Intenzívne hospodárenie, vyčerpaná pôda, využívanie agrochemikálií a následne spracovateľský priemysel však znižujú výživovú hodnotu základných potravín. Navyše vyberavosť detí v jedle alebo diétne obmedzenia (napr. alergie, vegetariánstvo) sťažujú pokrytie príjmu potrebných živín len zo stravy. Z výskumov vyplýva, že medzi najčastejšie deficitné živiny u detí patrí najmä vitamín D, omega-3 mastné kyseliny, kyselina listová, jód, železo, či zinok.

Vyvážený jedálniček a múdro zvolená suplementácia pomôžu uspokojiť nutričné potreby a podporia normálny vývoj detí.” Jakub Přibyl, výživový špecialista a produktový vývojár TRIME.

 


Základná suplementácia pre deti


Vitamín D

Vitamín D patrí medzi jeden z najviac deficitných vitamínov naprieč celou populáciou, ktorého nedostatkom sú ohrození najmä malé deti. Nedávna retrospektívna štúdia zahŕňajúca takmer 120 000 účastníkov ukázala, že dostatočná hladina vitamínu D bola zistená iba u 32% detí vo veku 2-5 rokov, a len u 19% detí vo veku 6-15 rokov. [5]

Vitamín D ovplyvňuje zdravý vývoj kostí, fungovanie imunitného systému, vrátane rozvoja autoimunitných ochorení, a podieľa sa tiež na mentálnom zdraví.

Viac o dôležitosti vitamínu D pre deti si môžete prečítať v samostatnom článku na blogu.

Pre najmenšie deti od 6 mesiacov veku je určený Kids Vitamín D3 – samostatný vitamín D3 v kvapkách. Ten obsahuje potrebnú dennú dávku 400 IU D3 v 4 kvapkách. Od 12 mesiacov potom odporúčame komplexnejší Kids Omega 3 + D3/K2, ktorý okrem vitamínu D3 obsahuje aj vitamín K2 a omega-3 mastné kyseliny.

Dávkovanie vitamínu D je vhodné nastaviť na základe laboratórne zmeraných hodnôt. Pre deti môže byť odber žilovej krvi často stresujúci. V týchto prípadoch môžete využiť testovaciu sadu Vitamín D Level - jednoduchý domáci samotest z kvapky krvi. Vyskúšať môžete aj náš jednoduchý kvíz. Vďaka zodpovedaniu niekoľkých otázok získate približnú predstavu, ako je na tom vaše dieťa s vitamínom D.

Vitamín K2

Vitamín K2 patrí medzi jeden z najviac podceňovaných nutrientov. Vitamín K2 a vitamín D3 predstavujú synergicky fungujúce duo. Oba dva vitamíny sa významne podieľajú na metabolizme vápnika - zatiaľ čo vitamín D zvyšuje jeho vstrebávanie, vitamín K2 pomáha zabudovať vápnik do kostí a zubov a zabraňuje ich usadzovaniu v cievach. Z dôvodu nedostatku dát však nie je jeho užívanie odporúčané deťom mladším ako 1 rok.

 

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA sú pre deti kľúčové, pretože podporujú správny vývoj nervovej sústavy, mozgu a zraku. Omega-3 navyše udržujú zdravý imunitný systém a majú protizápalový efekt, čo môže byť veľmi nápomocné aj u detí s opakovanými zápalmi či atopiami.

Kids Omega 3 + D3/K2 predstavuje múdro navrhnutú zmes s obsahom najčastejšie chýbajúcich nutrientov - omega-3 mastných kyselín EPA a DHA spolu s vitamínmi D3 a K2, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý vývoj detí.

Medzi ďalšie často deficitné živiny u detí patrí napríklad kyselina listová, jód, zinok, železo, či vitamín E. Kyselina listová je dôležitá pre zdravý vývoj nervovej sústavy a tvorbu červených krviniek. V Českej republike bol popísaný jej nedostatočný príjem u viac ako 90 % predškolských detí [2].

Jód je nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré riadia celkový metabolizmus a sú tiež kľúčové pre vývoj mozgu. Nedostatok jódu teda vedie k poruchám funkcie štítnej žľazy, závažný nedostatok potom môže spôsobiť poškodenie mozgu a zníženie intelektu. Situácia týkajúca sa deficitu jódu sa celosvetovo zhoršuje a na problém s nedostatkom jódu u detí upozorňuje aj EFSA [3].

Vitamín E, zinok a železo tiež patria medzi často chýbajúce živiny aj u detí. EFSA identifikovala nízky príjem železa ako problém u dojčiat a malých detí v Európe [3]. Nedostatok vitamínu E bol pozorovaný naprieč vekovými skupinami v Európe [4] av Českej republike bol zistený nedostatok vitamínu E u 10 % starších školských detí [2].

Deťom starším ako 12 rokov, ktoré nie sú schopné pokryť potrebné živiny zo stravy, môžeme odporučiť Multivitamínový komplex Daily F20. Ide o jedinečný multivitamínový/multiminerálový doplnok, ktorého zloženie je založené na báze celistvých potravín. Daily F20 Complex obsahuje živiny vo svojej prirodzenej podobe, tak ako sa nachádzajú v potravinách. Kombinácia práškových a tekutých kapsúl navyše zachováva maximálnu kvalitu a stabilitu všetkých obsiahnutých živín.

Záver

Výživa v detstve je zásadná pre fyzický aj psychický vývoj detí, ale zároveň ovplyvňuje aj ich zdravie v dospelosti. Dôležitou rolou rodičov je preto vytváranie zdravých stravovacích návykov už od útleho detstva. Konzumácia základných, minimálne spracovaných a kvalitných potravín by mala byť základom zdravia každého jednolivca. Realita však ukazuje, že skutočná strava mnohých detí ani zďaleka ideálom nezodpovedá.

Chytro zvolená suplementácia tak pomáha deťom pokryť kľúčové nutričné potreby, môže podporiť správny rast, vývoj mozgu aj imunity, a tým prispieť k ich zdraviu nielen v detstve, ale aj v dospelosti.

Čo si z článku odniesť?

  • Výživa v detstve zásadne ovplyvňuje nielen aktuálne zdravie, ale aj zdravie a kvalitu života v dospelosti (princíp nutričného programovania)
  • "Food first" prístup - prioritou by mala byť pestrá, prirodzená a kvalitná strava ako hlavný zdroj živín.
  • Intenzívne poľnohospodárstvo, vyčerpaná pôda, spracovanie potravín a zároveň vyberavosť detí a ich reálny jedálniček neumožňujú pokryť všetky nutrienty len zo stravy.
  • Medzi najčastejšie chýbajúce živiny u detí patria:
    • Vitamín D – kľúčový pre kosti, imunitu a psychiku.
    • Vitamín K2 – spolu s vit. D3 dôležitý pre metabolizmus vápnika a zdravia kostí.
    • Omega-3 mastné kyseliny (DHA, EPA) – dôležité pre vývoj mozgu, zraku, imunity.
  • Suplementácia najčastejšie chýbajúcich živín vitamínu D3 + K2 a omega-3 mastných kyselín je vhodná aj pre deti. Pokrytie ďalších nutričných potrieb by malo byť zaistené predovšetkým pestrou a vyváženou stravou.

Zdroje

[1] https://www.1000dni.cz/nutricni-programovani/unikatni-okno-prilezitosti/

[2] https://pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2017/02/04.pdf

[3] https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3408

[4] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4446765/

[5] Holmannova, D., Borsky, P., Kremlacek, J. et al. High prevalence of low vitamin D status in the Czech Republic: a retrospective study of 119,925 participants. Eur J Clin Nutr (2025). https://doi.org/10.1038/s41430-025-01587-0

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.