Pokiaľ by sme mali všeobecne zhodnotiť detský jedálniček, nedá sa jednoznačne označiť za nutrične bohatý, hodnotný a vyvážený. Nedostatky vo výžive nemusia však vždy pochádzať primárne z rodiny, ale často nastávajú až vplyvom sociálneho prostredia, teda okolo 3. až 4. roku. Aj deti pochádzajúce z prostredia, kde je strava zostavená kvalitne a výživne, sa počas začleňovania do kolektívu stretávajú so stravou školských jedální a tiež so štýlom výživy ostatných detí. Prichádza tak prvé stretnutie s priemyselne spracovanými potravinami a sladkosťami, a mamičky postupne získavajú pocit, že nad doposiaľ vyváženým jedálničkom stráca kontrolu.
Ako môžeme pristupovať k tomuto obdobiu? Je možné nejako ovplyvniť kvalitu školského stravovania? Čo deťom najčastejšie v jedálničku chýba? Z akých potravín je vhodné detský jedálniček poskladať, respektíve, ako sa má stravovať rodina, aby dieťa získavalo zdravé návyky stravy a životného štýlu, ktoré si ponesie celý život?
Rozhovor s Evou Potužníkovou, Renatou Novotnou a Jakubem Pribylem o chybách v detskej strave ao tom, ako ich môžeme ovplyvniť. S Evou a Renatou sa môžete okrem iného stretávať prostredníctvom zákazníckej linky Trime. Obe študovali Školu klinickej naturopatie v Prahe a sú mamičky, ktoré sa s problematikou plnohodného jedálnička, stravovacích návykov a ich vplyvu na vývoj dieťaťa stretávajú denne v teórii aj praxi. Preto sa v tomto podcaste stretli pri rozhovore s Jakubom Přibylom, nutričným špecialistom, ktorý vo svojej poradni tému výživy detí často rieši.
.
Všetky diely môžete sledovať na Youtube, Spotify nebo Apple podcast.