Niektoré situácie a životné zmeny sú skrátka nevyhnutné a je len na nás, ako k nim pristúpime. Byť mentálne odolný znamená vedieť prekonávať stres a mať pod kontrolou svoje reakcie na okolnosti, ktoré nám život prinesie do cesty.
O mentálnej odolnosti sme sa už s Radimom Valigurom v jednej z predchádzajúcich epizód Trime podcastu rozprávali (Trime Podcast #15). Táto téma nám príde natoľko dôležitá a pre mnoho ľudí aktuálna, že sme sa rozhodli ju na ňu voľne nadviazať.
Kvantová fyzika pomáha odpovedať aj na také otázky, prečo býva myslenie ľudí, ich pocity alebo správanie v niektorých situáciách úplne iracionálne. To, ako sa správame a ako premýšľame, vyžaruje energiu. Energie každého z nás sa potom v priestore vzájomne stretávajú, ovplyvňujú a majú spätný vplyv na nás, naše správanie a naše pocity. Niektoré naše emócie alebo správanie v istých situáciách si nedokážeme vysvetliť. Ovplyvnené môžu byť traumy alebo zážitky, na ktoré sme už síce zabudli, ale ktoré sú hlboko uložené v podvedomí. A jedine uvedomením si týchto pocitov a tým, že budeme systematicky pracovať na mentálnej odolnosti, si môžeme udržať našu životnú energiu a podporíme osobný rast.
Pre tento diel podcastu by sa skvele hodil motivačný citát Jana Wericha „Kto chce, hľadá spôsob. Kto nechce, hľadá dôvod.” Inak povedané, pokiaľ cítite, že vás čokoľvek obmedzuje v osobnom raste, riešite súkromné či pracovné ťažkosti, je na čase na sebe začať pracovať a hľadať pôvod tohto problému.
Radim Valigura je mentálny tréner, konzultant a kouč vrcholových manažérov a športovcov. Trénoval špičkových tenisových hráčov vo Švajčiarsku, vrátane tenisovej legendy Martiny Hingisovej. Jeho kniha Mentálna odolnosť odovzdáva cenné rady, ako zvládať každodenné stresové situácie a optimalizovať svoju výkonnosť.
Čo sa dozviete v podcaste #35?
→ Čo je kvantová fyzika a jej vplyv na naše emócie a správanie
→ Rozdiel medzi psychológiou klasickou a energetickou
→ Čo je mentálna odolnosť av akých situáciách môže pomôcť (napr. panické ataky)
→ Zodpovednosť za zmenu v živote si nesie každý sám
→ V momente, keď jedinec prestane pracovať na osobnom rozvoji, stráca životnú energiu
→ Práca na rovine vedomej / nevedomej / podvedomej
→ Ako nás emócie uložené v podvedomí ovplyvňujú - konkrétny prípad
→ Vibrácie, intuície a kolektívnej energie
→ Ako nás / našu mentálnu odolnosť ovplyvňuje naša genetika, rodová záťaž
→ Metóda rodinných konštelácií - v čom môže pomôcť
→ Aký vplyv na úspech má genetika a preberanie rodinných vzorcov
→ Stres, extrémna záťaž zásadne ovplyvňuje náš výkon
→ Panický atak - je možné sa na náhly záchvat pripraviť a zvládnuť ho sám?
→ Ako zmeniť energiu = energetická psychológia
→ Situáciu je potrebné vedieť prežiť, pochopiť a nahradiť skúsenosťou novú, pozitívnu
→ Ako zvládnuť konkrétnu náročnú situáciu? Vždy je potrebné začať tým, že ju prijmem