Prechádzať
Košík
K doprave zadarmo chýba €65,00 na zaplatenie pre dopravu zadarmo

+420 910 920 516 Po - Pia (9:00 - 17:00)

+420 910 920 516 Po - Pia (9:00 - 17:00)

Zinok a imunitný systém

Zinok a imunitný systém

Dnes už nikto nepochybuje o tom, aký významný vplyv majú stravovacie návyky na kvalitu života a fungovanie imunitného systému. Pestrá a zdravá strava nám zaisťuje kombináciu potrebných látok, ktoré okrem iného ovplyvňujú schopnosť tela účinne bojovať proti vírusom a baktériám. Akú úlohu tu hrá zinok, ktorého je v našom tele také nepatrné množstvo? 

Čo sa v článku dozviete?:

  1. Aká je rola zinku v imunite?
  2. Zinok – aktivátor dôležitého antioxidantu
  3. Zinok – stabilizátor proteínových štruktúr
  4. Ako ovplyvňuje nedostatok zinku našu imunitu?

Takmer všetky makro a mikroživiny sa priamo alebo nepriamo zúčastňujú na optimalizácii imunitných reakcií alebo nejako zasahujú do konkrétnej fázy. Nadbytok jedného alebo nízka hladina druhého nutrientu sa môže prejaviť zvýšenou citlivosťou k rôznym patogénom alebo neprimeranou imunitnou odozvou. Pretože mnoho z týchto látok si naše telo nevie samo vytvoriť, sme závislí od príjmu potravou.

Aká je rola zinku v imunite?

Zinok je minerál, ktorý pomáha udržovať imunitný systém silný. Je prítomný v každej bunke a je tu dôležitý pre mnoho funkcií, vrátane metabolizmu. Podieľa sa na syntéze a degradácii sacharidov, lipidov, bielkovín a nukleových kyselín, ako aj na metabolizme iných mikroživín. Jeho adekvátny príjem si musíme starostlivo strážiť, pretože je významným imunomodulátorom (látka, ktorá ovplyvňuje/moduluje fungovanie imunitného systému). 

Zinok – aktivátor dôležitého antioxidantu

V biologických systémoch bolo nájdených cez 200 enzýmov obsahujúcich zinok. Je napríklad súčasťou a stabilizuje zložitú štruktúru molekuly enzýmu Superoxid dismutázy (SOD) - veľmi účinného antioxidantu, ktorý pôsobí v prvej línii antioxidačnej obrany organizmu. SOD má schopnosť regenerovať bunky, bráni ich rozpadu a neutralizuje jeden z najnebezpečnejších radikálov peroxid vodíka tak, že ho zmení na vodu a kyslík. Existuje niekoľko druhov "superoxidáz", líšia sa kovom viazaným vo svojej molekule (zinok, meď, mangán alebo železo). Prítomný kov potom určuje miesto pôsobenia v bunke – tá obsahujúca zinok úspešne chráni bunkový cytosol.

Zinok – stabilizátor proteínových štruktúr

Zinok tvoria aj štruktúrne komplexy, tzv. zinkové prsty (záhyby v tvare prsta), jedna z najhojnejších skupín proteínov so širokou škálou funkcií. Existuje niekoľko domén zinkových prstov podieľajúcich sa na regulácii rôznych bunkových procesov. Vďaka nim sa napr. bielkovina môže viazať na DNA a fungovať tu ako regulátor génovej expresie. Podieľajú sa na transkripčnej regulácii, oprave DNA, degradácii proteínov a ďalších procesoch. Môžu tak hrať kľúčovú úlohu v prirodzenej obnove tkanív a vývoja niektorých civilizačných ochorení alebo kožných problémov.

Ako ovplyvňuje nedostatok zinku našu imunitu?

Ak chýba telu zinok, znižuje sa aktivita týmusu (detskej žľazy), hormón tymulín sa stáva neaktívnym. Týmus je nevyhnutným orgánom pre rozvoj imunitného systému. Je najväčší u detí. Akonáhle dosiahnete pubertu, týmus sa začne pomaly zmenšovať a nahrádzať tukom. Ak máte nízky obsah zinku, aktivita týmusu je znížená, pretože aktivita tymínového hormónu tymulín závisí od prítomnosti zinku. Z lymfocytov kostnej drene migrujú do týmusu, kde dozrievajú pod vplyvom niekoľkých hormónov do niekoľkých rôznych typov, vrátane pomocných, vražedných a supresívne buniek. Je to ako vzdelávací proces T lymfocytov, ktorý prebieha v Thymuse a len to, že bunky, ktoré dokážu rozpoznať určité typy patogénov, sa uvoľňujú z Thymusu. 

Zinok je dôležitý aj pre udržanie integrity a bariérovej funkcie kože. Ako je vidieť, jeho účasť v imunitnom systéme je skutočne komplexná a pri jeho deficite je postihnutá najmä bunková časť imunity (pokles počtu a diferenciácia T-lymfocytov, odpoveď T-buniek na bežné antigény).


0 komentáre

Zanechať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred zverejnením schválené.