O vitamíne D sme už napísali niekoľko článkov. Môžete si ich prečítať tu, tu alebo tu. Dnešný článok sa však zameria na vitamín D výlučne vo vzťahu k deťom. Význam vitamínu D zďaleka presahuje zdravie kostí. Nové poznatky o vplyve vitamínu D na zdravie sa neustále rozširujú a prispievajú k nášmu chápaniu toho, ako tento hormón ovplyvňuje prakticky každú bunku v našom tele.
Co se v tomto článku dozvíte?:
- Úloha vitamínu D v zdraví detí
- Prejavy nedostatku vitamínu D
- Deti a riziko nedostatku vitamínu D
- Ako vhodne nastaviť suplementáciu vitamínu D u detí?
Úloha vitamínu D v zdraví detí
Je známe, že vitamín D pomáha deťom budovať zdravé kosti a zabraňuje vzniku rachitídy (=ochorenie charakterizované mäknutím kostí, ktoré môže viesť napríklad k spomaleniu rastu, deformáciám kostí a častejším zlomeninám).
Vitamín D tiež moduluje imunitný systém: zvyšuje imunitu voči infekčným chorobám a môže zabrániť vzniku autoimunitných ochorení. [1]
V poslednom čase sa však o vitamíne D viac hovorí aj v súvislosti so správnym vývojom mozgu a duševným zdravím. Ukázalo sa, že vitamín D ovplyvňuje proteíny priamo zapojené do učenia, pamäte a sociálneho správania a je dôležitý aj pre udržanie pozornosti alebo schopnosti prispôsobiť sa zmenám. [1] [2]
Prejavy nedostatku vitamínu D
Medzi príznaky spojené s nedostatkom vitamínu D patrí podráždenosť, bolesť váhonosných kĺbov (napríklad kolien), bolesť svalov, bolesť chrbta, oneskorený vývoj, zvýšená kazivosť zubov alebo zlomeniny kostí. Príznaky nedostatku vitamínu D sa častejšie vyskytujú u mladších detí, zatiaľ čo staršie deti a dospievajúci nemusia mať žiadne príznaky. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať hladinu vitamínu D.
Deti a riziko nedostatku vitamínu D
Deti sú jednou zo skupín s vyšším rizikom nedostatku tohto "slnečného vitamínu". Deti do 2 rokov sú obzvlášť ohrozené nedostatkom vitamínu D. Dôvodom je slabá funkcia obličiek a pečene, ktoré sa podieľajú na metabolizme vitamínu D, ale aj nízky prísun vitamínu D dojčiacou matkou. Bohužiaľ, nedostatok vitamínu D je počas tehotenstva a dojčenia veľmi rozšírený a obsah vitamínu D v materskom mlieku úzko súvisí so stavom vitamínu D dojčiacej matky. [3]
K nedostatku vitamínu D u detí logicky prispieva aj skutočnosť, že dojčatá sú menej vystavené slnečnému žiareniu. V našich geografických podmienkach sú však nedostatkom vitamínu D ohrozené aj staršie deti. Okrem toho sú nedostatkom viac ohrozené deti s nadváhou alebo obezitou, deti s tmavšou farbou pleti a deti, ktoré nejedia ryby a mastné jedlá.
Ako vhodne nastaviť suplementáciu vitamínu D u detí?
EFSA odporúča dennú dávku 400 IU D3 pre deti do 11 mesiacov a 600 IU D3 denne od 12 mesiacov. Táto dávka môže byť dostatočná na prevenciu krivice, ale na dosiahnutie iných zdravotných prínosov môžu byť potrebné vyššie dávky. Okrem toho pre dieťa, ktoré už má nedostatok vitamínu D, táto odporúčaná dávka nebude dostatočná.
V každom prípade laboratórne namerané hladiny vitamínu D pomôžu stanoviť správnu dávku. Na sledovanie účinnosti suplementácie sa potom odporúča opätovne skontrolovať hladinu vitamínu D po 2 až 3 mesiacoch.
Ak nemáte namerané hladiny vitamínu D, môžete vyskúšať náš jednoduchý kvíz. Odpovedaním na niekoľko otázok môžete získať približnú predstavu o tom, aký je stav vitamínu D vášho dieťaťa.
Čo všetko ovplyvňuje konečnú hladinu vitamínu D v ľudskom tele, si môžete prečítať v tomto článku.
Zdroje:
[1] Weydert JA. Vitamin D in Children's Health. Children (Basel). 2014 Sep 12;1(2):208-26. doi: 10.3390/children1020208. PMID: 27417476; PMCID: PMC4928729.
[2] McCann JC, Ames BN. Is there convincing biological or behavioral evidence linking vitamin D deficiency to brain dysfunction? FASEB J. 2008 Apr;22(4):982-1001. doi: 10.1096/fj.07-9326rev. Epub 2007 Dec 4. PMID: 18056830.
[3] Dawodu A, Tsang RC. Maternal vitamin D status: effect on milk vitamin D content and vitamin D status of breastfeeding infants. Adv Nutr. 2012 May 1;3(3):353-61. doi: 10.3945/an.111.000950. PMID: 22585912; PMCID: PMC3649470.