Pre bežného spotrebiteľa môže byť ťažké rozlíšiť, ktorú formu doplnku stravy s omega 3 si má vybrať. V tomto článku sa preto zameriame na dôležitosť rozlišovania medzi rôznymi formami omega 3 mastných kyselín a tiež vysvetlíme, aké výhody poskytujú - či už triglyceridy z rýb a rias alebo fosfolipidy z krillu - a ako sa tieto rozdiely prejavujú na vstrebávaní a biologickej dostupnosti pre ľudský organizmus. Dozviete sa tiež, ktorej forme omega 3 je najlepšie sa vyhnúť a prečo.
Čo sa dozviete z tohto článku?:
- Z prírody alebo z laboratória? Rozdiely medzi formami omega 3
- Prečo môžu lacné doplnky omega 3 vo forme etylesterov narušiť zdravie
- Formy omega 3 pod mikroskopom
- Krillový olej - najbohatší prírodný zdroj kyseliny eikosapentaenovej (EPA)
- Zdravotné prínosy omega 3 vo forme fosfolipidov
- Omega 3 vo forme fosfolipidov: Prínosy pre telo na bunkovej úrovni
- Zdravotné prínosy omega 3 vo forme triglyceridov
- Omega 3 vo forme triglyceridov: Prínosy pre telo na bunkovej úrovni
- Vplyv rôznych foriem omega 3 na trávenie a vstrebávanie
- Ako viem, ktorú formu omega 3 mám začať dopĺňať?
Z prírody alebo z laboratória? Rozdiely medzi formami omega 3
Polynenasýtené mastné kyseliny omega 3 sú esenciálne tuky, ktoré sú nevyhnutné pre ľudské zdravie. Najdôležitejšími omega 3 polynenasýtenými kyselinami sú kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Tie sa prirodzene vyskytujú v dvoch rôznych chemických formách (triglyceridy a fosfolipidy), ktoré ovplyvňujú ich vstrebávanie a biologickú dostupnosť v tele. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim formu mastných kyselín sú suroviny - t. j. ryby, riasy alebo krill, z ktorých sa omega 3 olej získava.
Zásahom človeka a laboratórnym spracovaním sa môže vytvoriť aj syntetická forma omega 3 vo forme etylesterov, ktorá nie je pre telo úplne prirodzená.
Výrobný proces sa začína extrakciou a čistením oleja od nečistôt, ako je voda a pevné častice, ktoré by mohli urýchliť oxidáciu. Ďalšia chemická úprava však môže zmeniť štruktúru mastných kyselín a viesť k menej prirodzeným formám omega 3[1].
Rozdiely vo formách omega 3 mastných kyselín preto súvisia najmä s ich štruktúrou, ktorá ovplyvňuje aj spôsob ich vstrebávania a využitia v tele.
Výroba omega 3 v ich prirodzenej triglyceridovej (TG) a fosfolipidovej (PL) forme je preto založená na zachovaní ich pôvodnej formy, v akej sa bežne nachádzajú v rybách alebo morských organizmoch. Aj preto sa v tele ľahšie vstrebávajú. Tento proces zahŕňa šetrné extrakčné a purifikačné postupy, ktoré minimalizujú používanie chemických rozpúšťadiel.
Po ulovení rýb, konkrétne ančovičiek a sardiniek alebo morského krillu, sa olej extrahuje pri nízkych teplotách, aby sa zachovali prirodzené vlastnosti omega 3 mastných kyselín. Počas čistenia je dôležité odstrániť nežiaduce kontaminanty, ako sú ťažké kovy, čo sa často dosahuje molekulárnou destiláciou alebo inými fyzikálnymi procesmi bez toho, aby sa ovplyvnila štruktúra triglyceridov (TG) a fosfolipidov (PL). Vďaka exkluzívnemu procesu čistenia našich olejov je obsah znečisťujúcich látok takmer nulový. Výsledkom je olej omega 3 v prirodzenej forme triglyceridov alebo fosfolipidov, ktorý je vysoko biologicky dostupný a ľahko vstrebateľný pre ľudský organizmus.
Prečo môžu lacné doplnky omega 3 vo forme etylesterov narušiť zdravie
Na druhej strane sa etylestery (EE) priemyselne syntetizujú spojením oleja z odpadových častí rýb s etanolom v procese nazývanom esterifikácia. Týmto procesom sa získava produkt, ktorý je síce lacnejší, ale menej stabilný a horšie vstrebateľný v porovnaní s formami TG alebo PL.
Štúdie tiež ukazujú, že triglyceridy sú až o 71 % biologicky dostupnejšie ako omega-3 vo forme etylesterov, ktoré sa menej účinne vstrebávajú a majú nižšiu biologickú dostupnosť ako TG. Okrem toho pri trávení EE dochádza k vyššej produkcii voľných radikálov, ktoré môžu prispievať k oxidačnému stresu. Stabilita formy TG zabezpečuje pomalšiu oxidáciu, a teda nižšie riziko degradácie živín počas výroby a skladovania, čo prispieva k lepšej kvalite a účinnosti pre ľudský organizmus.
Ak má človek oslabenú antioxidačnú kapacitu (v dôsledku chronického stresu, fajčenia, zápalových ochorení atď.) alebo konzumuje veľké množstvo etylesterov, organizmus môže byť ďalej zaťažovaný oxidačným stresom, čo môže viesť k ďalšiemu poškodeniu buniek. Preto sa pri dopĺňaní omega 3 odporúča vyberať vysokokvalitné zdroje v prírodnej forme triglyceridov alebo fosfolipidov, ktoré sú stabilnejšie.
Formy omega 3 pod mikroskopom
Triglyceridy:
• Tri mastné kyseliny viazané na glycerol.
• Stabilnejšie a menej náchylné na oxidáciu.
• Prírodná forma z rýb alebo rias.
• O 71 % lepšia biologická dostupnosť ako etylestery.
Fosfolipidy:
• Omega 3 viazané na fosfolipidy (PL).
• Obsahuje atóm fosforu.
• Vďaka fosfolipidovej štruktúre je zabezpečená lepšia integrácia do bunkových membrán.
• Najlepšia absorpcia vďaka PL.
• Obsahuje cholín, ktorý je prekurzorom pre tvorbu neurotransmitera acetylcholínu. [2]
Nepriaznivé etylestery:
• Mastné kyseliny viazané na etylalkohol (táto väzba sa v prírode nevyskytuje).
• Často sa používajú v koncentrovaných a na jednotku ceny lacnejších výživových doplnkoch.
• Horšia stráviteľnosť a biologická dostupnosť.
• Počas trávenia môže dochádzať k tvorbe voľných radikálov.
• Na optimálnu absorpciu môže byť potrebná enzymatická premena.
Krillový olej - najbohatší prírodný zdroj kyseliny eikosapentaenovej (EPA)
Na rozdiel od rybieho oleja pochádza krill zo studených antarktických vôd, ktoré sú jedným z najprísnejšie regulovaných a obnoviteľných zdrojov na svete. Keďže jeho zber prebieha pod prísnym dohľadom, aby sa zabezpečila ochrana oceánskych ekosystémov a udržateľnosť jeho zásob, krillový olej sa považuje za udržateľnejší zdroj omega 3 [4].
Až 90 % potravy pre mladé krilly pochádzajú z mikroskopických rias, predovšetkým z fytoplanktónu. Tieto drobné riasy sú bohaté na živiny, antioxidant astaxantín a omega 3 mastné kyseliny, ktoré sa potom hromadia v tele krillu vo forme EPA a DHA. Vďaka tomu sú tieto malé kôrovce ideálnym zdrojom týchto prospešných esenciálnych tukov.
Krillový olej je výnimočným zdrojom omega 3 mastných kyselín, najmä kyseliny eikosapentaenovej (EPA), ktorá je prospešná pre zdravie srdca a celého kardiovaskulárneho systému a má pozitívny vplyv na potlačenie zápalových procesov v organizme.
V porovnaní s omega 3 olejom získaným z rýb obsahuje olej z krillu vyšší podiel EPA v porovnaní s DHA, čo z neho robí vynikajúci zdroj na podporu zdravia kardiovaskulárneho a cievneho systému. Kyselina eikosapentaenová zohráva dôležitú úlohu pri regulácii zápalových procesov v tele, čím pomáha udržiavať zdravé cievne steny. Vyšší obsah EPA v kryllovom oleji môže byť obzvlášť prospešný pre ľudí, ktorí uprednostňujú zameranie na kardiovaskulárny systém, zdravie ciev a zníženie zápalov.
Ďalšou výhodou krillového oleja je jeho prirodzený obsah fosfolipidov, vďaka ktorému sa omega 3 mastné kyseliny ľahšie vstrebávajú do tela. Okrem toho sú mastné kyseliny prirodzene chránené pred oxidáciou vďaka obsahu astaxantínu, najsilnejšieho prírodného antioxidantu.
V porovnaní s inými zdrojmi omega 3 mastných kyselín ponúka olej z krillu najlepšiu optimálnu kombináciu pomeru EPA a DHA, biologickej dostupnosti pre organizmus, čistoty oleja a udržateľnosti v rámci prírodného ekosystému.
V súčasnosti je hlavnou výzvou pri výrobe omega 3 oleja z rias zvýšenie prirodzeného obsahu EPA a zníženie nákladov na výrobu.
Zdravotné prínosy omega 3 vo forme fosfolipidov
Štúdie naznačujú, že krillový olej vo fosfolipidovej forme je pre telo lepšie vstrebateľný a môže mať aj väčší účinok na prevenciu niektorých ochorení.
Kognitívna podpora:
Krillový olej sa vďaka svojej vyššej integrácii do bunkových membrán spája so špecifickými pozitívnymi účinkami na organizmus, najmä pokiaľ ide o podporu správnej funkcie mozgu a kognitívnych funkcií. Vyživuje tiež nervové spojenia, čo prispieva špecificky k zlepšeniu pamäti.
V dôsledku toho sa olej z antarktickeho krillu považuje za vhodný doplnok na prevenciu a liečbu mnohých ochorení spojených s degeneráciou nervového systému a úbytkom kognitívnych funkcií, ako sú Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a demencia v starobe. [5]
Prírodnou zložkou oleja z krillu je aj esenciálna látka - cholín, ktorá má priaznivý vplyv nielen na zdravie mozgu, ale aj na zdravie bunkových membrán a okrem iného pozitívne ovplyvňuje metabolizmus lipidov. V rámci rôznych terapeutických postupov sa cholín používa napríklad na podporu liečby nealkoholovej tukovej choroby pečene, a to vďaka svojej schopnosti chrániť pečeňové bunky pred poškodením.
Cholín je tiež prekurzorom pre tvorbu dôležitého neurotransmitera acetylcholínu, ktorý má v organizme množstvo dôležitých funkcií. Narušenie týchto nervových dráh môže viesť napríklad k zmenám osobnosti spojeným s Alzheimerovou chorobou.
Kardiovaskulárne zdravie:
Špecifické zdravotné účinky oleja z krillu sa prejavujú aj v oblasti kardiovaskulárneho zdravia. Predovšetkým reguluje hladinu homocysteínu, ktorý je pri zvýšenej hladine ukazovateľom zvýšeného rizika ochorení celého kardiovaskulárneho systému - ischemickej choroby srdca, cievnych ochorení a zvýšeného rizika mozgovej príhody.
Ochorenia tráviaceho traktu a zníženie zápalov:
Vďaka lepšej stráviteľnosti a vyššej biologickej dostupnosti má omega 3 olej vo forme fosfolipidov alebo triglyceridov pochádzajúcich práve z rias aj významný prínos pri znižovaní celkového zápalu organizmu po športe, znižuje riziko črevnej priepustnosti a zlepšuje regeneráciu organizmu na biologickej úrovni.
Omega 3 vo forme fosfolipidov: Prínosy pre telo na bunkovej úrovni
Zdravotné prínosy omega 3 vo forme triglyceridov
Omega 3 mastné kyseliny vo forme triglyceridov majú špecifické využitie pri liečbe hypertriglyceridémie a sú dobre preskúmané pri liečbe a prevencii kardiovaskulárneho zdravia a pre svoje protizápalové účinky na organizmus. Hoci fosfolipidy majú svoje výhody, najmä v oblasti biologickej dostupnosti, triglyceridové formy sa v terapeutických aplikáciách používajú častejšie najmä pre ich vyššie koncentrácie EPA a DHA.
Podpora prevencie a liečby hypertriglyceridémie:
Mastné kyseliny vo forme TG, zvyčajne pochádzajúce z rybieho oleja, sa široko používajú pri liečbe vysokých hladín triglyceridov v krvi. Klinické štúdie preukázali, že koncentrované formy omega 3 mastných kyselín v tejto forme sú účinné pri znižovaní ich hladiny. Triglyceridy z rybieho oleja s vysokým obsahom EPA a DHA znižujú syntézu lipidov v pečeni a zvyšujú ich spaľovanie, čo vedie k zníženiu hladiny triglyceridov v krvi.
Vplyv na zdravie štítnej žľazy a produkciu hormónov:
Polynenasýtené mastné kyseliny EPA a DHA zohrávajú dôležitú úlohu v zdraví štítnej žľazy, pretože sú dôležité pre premenu tyroxínu (T4) na trijódtyronín (T3) , ktorá prebieha v pečeni. PUFA tiež zvyšujú citlivosť tkanív na hormóny štítnej žľazy. Reguláciou prozápalových cytokínov sú omega 3 mastné kyseliny dôležité pri liečbe autoimunitných ochorení štítnej žľazy, ako je Hashimotova alebo Gravesova-Basedowova choroba. Ukázalo sa, že nedostatočný príjem týchto esenciálnych mastných kyselín znižuje aktivitu osi hypotalamus-hypofýza-štítna žľaza a produkciu hormónov štítnej žľazy.
Dopĺňanie omega 3 mastných kyselín poskytuje významné a celkové zdravotné výhody pri podpore liečby autoimunitných ochorení tým, že pomáha tlmiť zápalové reakcie a upokojuje nadmerné reakcie imunitného systému. [7]
Omega 3 vo forme triglyceridov: Prínosy pre telo na bunkovej úrovni
Vplyv rôznych foriem omega 3 na trávenie a vstrebávanie
Omega 3 z rýb vo forme triglyceridov môžu byť pre niektorých ľudí horšie stráviteľné ako olej z krillu vo forme fosfolipidov. Najmä ľudia s poruchou trávenia, zníženou produkciou pankreatických enzýmov alebo žlče môžu po konzumácii omega 3 z rýb pociťovať nepríjemnú „ťažkosť“ v žalúdku.
Krillový olej sa vďaka svojej fosfolipidovej forme ľahšie vstrebáva, pretože so žalúdočnými tekutinami tvorí homogénnu zmes, ktorá nezaťažuje trávenie [8].
Fosfolipidy:
Triglyceridy:
Ako viem, ktorú formu omega 3 mám začať dopĺňať?
Výber vhodnej formy omega 3 doplnku by mal byť založený na individuálnych potrebách a zdravotnom stave každého človeka.
Omega 3 vo forme fosfolipidov z krillu ponúka maximálnu vstrebateľnosť a je ideálna pre ľudí so špecifickými potrebami, ako sú športovci alebo starší ľudia so zníženou kapacitou trávenia. Pri niektorých ochoreniach tráviaceho traktu môže byť znížená aj produkcia žlče a tráviacich enzýmov ovplyvňujúcich vstrebávanie tukov.
Obe formy omega 3 mastných kyselín, triglyceridy aj fosfolipidy, majú významné zdravotné prínosy. Omega 3 vo forme fosfolipidov majú určité zdravotné výhody vďaka ich vyššej biologickej dostupnosti a lepšej integrácii do bunkových membrán. Omega 3 vo forme triglyceridov sú však široko dostupné a boli predmetom mnohých štúdií, takže sú vynikajúcou voľbou na bežnú dennú suplementáciu, najmä ak sú zo zdravotných dôvodov potrebné vyššie dávky omega 3 mastných kyselín.
Zdroje:
[1] https://www.bestsourcenutrition.com/blogs/news/fish-oil-natural-triglyceride-vs-ethyl-ester
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509649/