Výživové doplnky sú medzi Čechmi populárne. Na českom trhu však chýba kvalita a dostatočné vzdelávanie

16.1.2025

Tlačové správy

Praha, september 2023 – Čechom chýbajú dôležité živiny, najmä vitamín D. Štúdie z posledných rokov ukazujú, že jeho nedostatkom trpí takmer 70 % populácie. Prieskum Európskej asociácie výrobcov výživových doplnkov (FSA) potvrdil, že sa Češi snažia tento problém riešiť suplementáciou. V poslednom roku užilo výživové doplnky podľa FSA až 97 % Čechov. Český výrobca prírodných výživových doplnkov Trime však upozorňuje, že veľká časť konzumentov nemá dostatočné informácie o zásadách zdravej suplementácie. Ide o globálny problém, čo dokazujú aj dáta spoločnosti ConsumerLab. Podľa nich sa 72 % užívateľov výživových doplnkov nezaujíma o pôvod produktu a 75 % sa nezaoberá faktormi ovplyvňujúcimi účinnosť suplementov.

„Deficity dôležitých mikroživín sú vážnym dlhodobým problémom celej českej populácie. Dôvodom je nielen nízka nutričná gramotnosť a nezáujem o výživu, ale aj fakt, že skutočne kvalitné a výživovo hodnotné potraviny sú na trhu takmer nedostupné – a keď už sú, väčšina spotrebiteľov ich nepozná,“ hovorí Jakub Přibyl, nutričný špecialista a produktový vývojár v Trime.

Nedostatok mikroživín a kvalita potravín

Na nízke hladiny mikroživín upozornila už štúdia z roku 2016, ktorá analyzovala stav európskej populácie. Výsledky ukázali, že 40 % Európanov trpí deficitom vitamínu D. Výskum Štátneho zdravotného ústavu z roku 2018 potvrdil, že až 68 % Čechov má kriticky nízke hodnoty vitamínu D, najmä v zimných mesiacoch. Štúdia českých vedcov z Ústavu verejného zdravia v tom istom roku dokonca uviedla, že nedostatkom vitamínu D trpí až 95 % Čechov naprieč vekovými skupinami.

Suplementy užívame, ale nevieme ako

Jedným zo spôsobov riešenia týchto deficitov je suplementácia. Rozsiahly prieskum Európskej asociácie výrobcov výživových doplnkov (FSE) z roku 2022 ukázal, že v predchádzajúcich 12 mesiacoch užilo výživový doplnok 97 % Čechov. Najčastejšie konzumujú vitamín D (46 %), vitamín C (36 %), horčík (33 %) a ďalšie látky.

Podľa Trime však ľudia nemajú dostatočné povedomie o kvalite výživových doplnkov. ConsumerLab zistil, že 75 % užívateľov nevenuje pozornosť testovaniu kvality produktov, 72 % ľudí sa nezaoberá ich pôvodom a veľká časť populácie nepozná faktory ovplyvňujúce účinnosť suplementov.

„Aj keď každý doplnok stravy musí podľa zákona spĺňať základné zdravotné a hygienické normy, nemôžeme si byť istí, či nám pri dlhodobom užívaní skôr neškodí. Preto je dôležité venovať pozornosť pôvodu surovín, ich spracovaniu a obsahu syntetických aditív. U týchto prídavných látok nie je dostatočne preskúmané, aký vplyv môže mať ich dlhodobé užívanie v kombinácii s ďalšími látkami. Z tohto dôvodu je lepšie voliť prírodné doplnky stravy, ktoré sa svojím zložením a spôsobom výroby čo najviac približujú skutočným potravinám,“ vysvetľuje Přibyl.

Trh je plný produktov pochybnej kvality

Podľa Trime sa tento nezáujem spotrebiteľov premieta aj do ponuky väčšiny výrobcov.

„Bolo pre nás veľmi náročné nájsť dodávateľov surovín, ktorí by splnili naše prísne požiadavky na kvalitu. Často nie sú schopní odpovedať ani na základné otázky o pôvode surovín, spôsobe ich spracovania, stabilite či vstrebateľnosti rôznych foriem látok. Bežne sa stretávame s tým, že sa s týmito požiadavkami stretávajú prvýkrát,“ komentuje Michal Kočí, spoluzakladateľ a CEO Trime.

„Z nášho pohľadu sa na českom trhu nachádza veľké množstvo doplnkov pochybnej kvality s nízkou vstrebateľnosťou účinných látok, pričom výrobca ich len zalial vrstvou syntetických aditív,“ dodáva Kočí.

Suplementujte od základov

Podľa prieskumu ConsumerLab má suplementácia najčastejšie tieto ciele:
50 % užívateľov chce znížiť stres
42 % bojuje s úzkosťou
38 % chce zlepšiť pamäť

Tieto ciele sú najčastejšie medzi mladými ľuďmi z generácie Z.

„V praxi sa často stretávam s tým, že ľudia nedopĺňajú základné mikroživiny, ale namiesto toho hľadajú zázračné riešenia v podobe rôznych experimentálnych látok. Namesto dopĺňania esenciálnych vitamínov a minerálov, ktorých máme v strave nedostatok, užívajú napríklad rôzne exotické byliny na zlepšenie kognitívnych funkcií alebo proti stresu. Takáto suplementácia je však nelogická a môže byť dokonca kontraproduktívna, pretože mnohé tieto látky sú vo vzájomnej kombinácii neúčinné – prípadne si konkurujú pri vstrebávaní,“ varuje Přibyl.

Pozor na nekvalitné doplnky zo zahraničia

Trime dlhodobo upozorňuje na riziká spojené s konzumáciou doplnkov stravy neznámeho pôvodu. Produkty pochádzajúce z Ázie alebo iných menej regulovaných trhov sa často vyznačujú nízkou čistotou a obsahom toxických látok, ako sú ťažké kovy, PCB alebo etylénoxid.

„Ľuďom, ktorí chcú začať so suplementáciou, odporúčam zamerať sa na základné doplnkyvitamín D3, omega-3 mastné kyseliny a ďalšie esenciálne látky, ktoré majú vedecky preukázané pozitívne účinky. Nechajte sa viesť faktami, nie senzáciami,“ uzatvára Přibyl.